• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Son dakika: Yasada değişiklik yapılıyor! Faizsiz dönem…

Son dakika: Yasada değişiklik yapılıyor! Faizsiz dönem…

Faizsiz ev ve araba satışlarında mağduriyetin doğmaması ve bu işi yapan kuruluşların daha iyi denetlenmesi amacıyla hazırlanan yasa önerilerinde birtakım farklılıklar planlandı. TBMM Genel Kurulu’nda önümüzdeki hafta ele alınması plan edilen yasa kapsamına, aynı yöntemle dükkân ve işyeri satanlar da dahil edilecek.

ŞİRKET SAYISI AZALACAK

Edinilen bilgiye göre, sayıları son dönemlerde çoğalan şirketlere çeki-düzen getirmek ve yeterli sermayesi olmayanların bu işi yapmasını önlemek amacıyla oluşturulan çalışmalarda son noktaya gelindi. Genel Kurul’da ele alıncak yasa teklifinin yaşama geçirilmesinden sonra 85 olan şirket adedinin yarı yarıya azalacağına dair değerlendirmeler yapılıyor.

İŞYERİ VE DÜKKÂN

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre oluşturulan toplantılarda, daha çok ev ve araba satış etkinliği gösteren şirketlerin, benzer bir yöntemle, işyeri ve dükkân satışı da gerçekleştirdiği belirtilerek, yasada yer almayan bu tanımlamanın metne konması gerektiğine karar verildi. Sisteme göre, birtakım inşaat şirketlerinin yaptığı dükkân ve işyerlerini bu yöntemle pazarladığı, ayrıca, kendine dükkân bulan vatandaşın da faizsiz satış firmalarına başvurarak, bu yöntemden yararlandığı bilgi kapasitesi aktarıldı. Düzenlemeye bunun da dahil edilmesine karar verildi.

6 AY SÜRE VERİLECEK

Tasarruf karşılığı konut ve taşıt finansmanı gerçekleştiren tasarruf finansman şirketleriyle alakalı yasa teklifine göre, bu şirketlerinin asgari ödenmiş sermayelerinin 100 milyon lira olması gerekecek. Tasarruf finansman şirketlerinin denetleme ve düzenlenme etkinliğini Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yerine getirecek. Halihazırda faaliyette tespit edilen firmaların faaliyetlerine devam edebilmeleri amacıyla BDDK’ya başvurmaları gerekecek, bu şirketlere uyum amacıyla 6 ay vakit tanınacak. Şirketlerin birleşme, bölünme ve tasfiye gibi işlemleri BDDK doğrulusunda denetlenecek.

CEZALARA İTİRAZ GELDİ

Bu şirketlerin yöneticilerinin sorumlulukları, bankacılık faaliyetleri gösteren şirketlerle aynı olacak. Burada cezai hükümlere itirazlar edenler bulunduğu ancak, aynen uygulanmasına karar verildiği öğrenildi. Buna göre, kendine devredilmiş para, senet ya da başka malları zimmetine yaşamış tasarruf finansman şirketi idare kurulu başkan ve üyeleri ile başka mensupları, 6 yıldan 12 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak. Ayrıca, tasarruf finansman şirketinin uğradığı zararı tazmine mahkum edilecekler.

DÜĞÜN ORGANİZASYONU YAPAN DA VAR

Yasa çalışmaları sırasında, birtakım şirketlerin bu yöntemle, düğün organizasyonu bile yaptığı meydana çıktı. Düğün gerçekleştirme amacıyla paraya gereksinim olan kişileri bir araya getiren şirketlerin aynı yöntemle, 10 kişilik gruplara düğün yaptırdığı, toplanan paralarla ev alma sırası gibi düğün yapma sırasının oluştuğu ve bunlara sırayla hizmet verildiği bilgi kapasitesi aktarıldı. Bu tekniği uygulayan firma adedinin az bulunduğu bilgi kapasitesi paylaşıldı. Bu tür organizasyonlara izin verilmemesi tartışılıyor.