• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • BITCOIN/TL
  526309,320
  % -2,80
 • BIST 100
  %

Stajyer Nedir, Ne Kadar Maaş Alır?

Stajyer Nedir, Ne Kadar Maaş Alır?

Stajyer Nedir, Ne Kadar Maaş Alır?

Staj yapan öğrenciler, iş hayatına atılmadan önce, işi öğrenmek adına bu konuda deneyimli birimlerin bünyesinde çalışma sağlar. Bunun karşılığında da işverenden belirli miktar maaş alır. Bu kapsamda sizler de stajyer nedir, ne kadar maaş alır diye merak ediyor iseniz, içeriğimizde aktardığımız güncel bilgilerden yararlanabilirsiniz. Burada yer alan bilgiler 2021 yılı mevcut güncel bilgileri olarak belirlenmiştir.

Stajyer Nedir?

Stajyer, meslekle ilgili bölümde okuyan öğrencilere ve işverenlerin yanında stajyer konumunda çalıştırılmak sureti ile mezun olduktan sonra bir yıl deneyim kazanan personele denilmektedir. Meslek ve teknik liselerinin son sınıflarında okuyan öğrenciler aynı anda staj yaparlar.

MESLEKLER VE KAZANÇLARI HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN.

2 yıllık meslek yüksek okulu ve 4 yıllık, 5 yıllık ve 6 yıllık fakültelerde okuyan öğrencilerin son bir yılı ya da son iki yılında staj yapması gerekir. Bunlar bir yıla yayılmış şekilde de olabilir. Yalnızca yaz tatillerinde 3 aylık dönemde de olmuş olabilir. Bir haftada 3 gün ve toplamda 24 saat olmak sureti ile stajyer öğrencilerin ilgili iş yerinde alanı ile ilgili çalışması ve teknik öğrenmesi gerekir.

Lise Stajyer Maaşı Güncel 2021 Nedir?

Lise Stajyer Maaşı Güncel 2021 yılına uygun olarak net bir fiyat belirlenmiştir. 767,28 TL aylık stajyer ödemesi bulunmaktadır. Bu maaştan; meslek liseleri 3. Sınıf ve 4. Sınıfı öğrencileri staj yaptıkları süre zarfında yararlanabilir. Stajyer maaşı belirlenirken asgari ücrete göre bir hesaplaması oluyor. Dolayısı ile maaşlar da yıllık olarak; asgari ücret zammı oranında zamlanarak değişebiliyor.

Üniversite Stajyer Maaşı Güncel 2021 Nedir?

Üniversite Stajyer Maaşı Güncel 2021 incelenmesine göre üniversitelerin belirli bölümlerinde stajyer maaşları ödenmektedir bunlar da genellikle 2 yıllık meslek yüksekokuluna ilişkin bölümler olmaktadır. Hukuk Fakültesi; avukatlık staj maaşları, Eczacılı Fakültesi, eczacılık staj maaşları ödenmemesi de bundan kaynaklıdır. Bu maaşlar devlet tarafından ödenmesi zorunlu olan stajyer maaşları değildir. Bu nedenle işverenler kendi kararları ile stajyer öğrencilerine maaş vermektedir. Buna bağlı olarak verilecek olan maaş da gene asgari ücret oranı ile belirlenir. 767,28 TL olarak lise stajyer maaşları ile aynıdır. Stajyer ücreti verilen bölümler için ya da stajyer maaşı verilmeyen ancak, işverenin kararı ile vermiş olduğu stajyer maaşları aynı rakam olarak belirlenmiştir.

İşverenler stajyerlik süresi zarfınca; tüm bölümlerde maaşını vermese dahi, sigortasını yatırmak zorundadır. Bunun için devletten destek almaktadır. Almış olduğu o destek ile stajyer öğrencisinin SGK kapsamında prim günlerini iletmek durumundadır.

Stajyer Maaşı Nasıl Hesaplanır?

 • Stajyer maaşı mevcut belirlenmiş olan asgari ücretin yüzde 30 u olarak hesaplanmaktadır.
 • Stajyer maaşı AGİ nin belirtmiş olduğu asgari ücretin yüzde 30 unun altında olmamasına dair kural bulunmaktadır.
 • Bir iş yerinde birden fazla stajyer bulunuyor ise, bu devletin işverene sağlamış olduğu destek ile ilgilidir. İşveren stajyer sayısına göre, maaşlarda artırım yapmaz.