• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Taşıt Kredisi Masrafları Nelerdir

Taşıt Kredisi Masrafları Nelerdir

Taşıt Kredisi Masrafları Nelerdir

Araç ya da konut almak isteyen kişiler, nakit para ile alış veriş yapmak yerine genellikle tüketici kredisi kullanmayı tercih etmektedir. Kredinin geri ödeme imkanının vadeli oluşu, bütçe planlamasında olumlu etki edeceğinden kredi gibi borçlanma yöntemi mülk ya da araç sahibi olmak için popüler bir yöntemdir. Ancak tüketici kredilerinin kullanımında banka tarafından yapılan işlemler nedeni ile kredi masrafları çıkabilmektedir. Söz konusu kredi masrafları bazı durumlarda dosya masrafı olarak bazı durumlarda da banka tarafından yapılan işlemlerin işlem bedeli olarak kredi kullanan kişiden tahsil edilebilmektedir.

Taşıt kredisi kullanmak isteyen kişiler kredi kullanacakları bankaya öncelikli olarak almak istedikleri kredi tutarı üzerinden bir miktar peşinat vermek durumundadır. Peşinat ödemesinin yanında bir de taşıt kredi masrafı ile ilgili tutarın ödenmesi yapılmalıdır. Bu masraflar onaylanan kredi tutarı üzerinden tahsil edilmektedir.

Taşıt Kredisi İçin Gereken Evraklar Nelerdir. Bilgi için TIKLAYIN

Taşıt Kredisi Masraf Kalemleri

Genellikle kredi masraf kalemleri ile dosya masrafları kişilerin kullandıkları kredi tutarları üzerinden banka tarafından tahsil edilmektedir. Bu nedenle taşıt kredisi kullanmadan önce masraf kalemlerinin ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmak faydalı olabilmektedir. Taşıt kredisi masraf kalemleri ise;

 • Banka tarafından yapılan sigorta muamele vergisi,
 • Kaynak kullanımı için destekleme fonu kalemi,
 • Kredi hayat sigorta primi,
 • Kredinin tahsis ücreti,
 • Kasko ve taşıt kredisi için dosya masrafları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Taşıt kredisi dosya masraflarının içerisinde ise banka tarafından kredi işlemleri için yapılan bürokratik ve kırtasiye işlemleri ile ilgili banka temsilcisinin eylemleri için ücretlendirme yer almaktadır.

En Uygun Taşıt Kredisi Veren Bankalar hakkında bilgi almak için TIKLAYIN

Taşıt Kredisi Masrafları Düşürülür Mü?

Düğer tüketici kredi türlerinde kredi masraflarının iade edilmesine dair bazı girişimlerde bulunulabilmektedir. Dosya masrafı iade talebinin dışında bir de uygulanması zorunlu olmayan sigorta kalemleri vardır. Kredi hayat sigortası dışındaki taşıt kredisi masraf tutarları, zorunlu uygulamalar olduğu için bu uygulamaların yapılmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak dosya masraf iade talebi ve kredi hayat sigorta anlaşması üzerinden taşıt kredi masraflarının düşürülmesi mümkündür.

Dosya masraflarının iadesi için banka tarafından yapılan bu kesintinin ekstresi bankadan istenebilir. Dosya masrafının iadesinin istendiğine dair bir dilekçe hazırlanır ve ilgili bankaya verilir. Dilekçe ekine ise bankadan istenen ekstre eklenir. Banka tarafından bekleme olmadan işleme alınabilen bu iade talebi, iade işlemi onaylanmasının ardından işleme alınır ve ilgili banka hesabına kesilen dosya masraf tutarı yatırılır. İade yapılmaması durumunda ise kişiler, Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapabilir.

İade talebinin dışında bir de zorunlu olmayan sigorta işlemlerinin yapılmaması gelmektedir. Bu durumda kredi hayat sigortası onaylanmayabilir. Bu sigorta kredi sahibinin vefat etmesi durumunda bankaya olan borcun aile bireyleri tarafından değil sigorta ürünü vasıtası ile kapatılması sağlanmaktadır. Söz konusu bu sigortanın bankadan yapılması zorunlu değildir. Aynı kapsamdaki hayat sigortasını farklı sigorta acentelerinden araştırılması ile en uygun fiyat seçeneği ile anlaşma yapılabilmektedir. Bu sayede sigorta masraf kaleminden tasarruf edilebilmektedir.