• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • BITCOIN/TL
  742793,265
  % 0,63
 • BIST 100
  %

Tatlıcı Açmak Ne Kadar Kazandırır?

Tatlıcı Açmak Ne Kadar Kazandırır?

Tatlıcı Açmak Ne Kadar Kazandırır?

Tatlıcı açmak karlı mı? Günümüzde pek çok girişimci, kendine uygun bir iş fikri aramakta ve iş bulmak için çabalamaktadır. Tatlıcı açmak da bu iş fikirlerinden biridir, özellikle kâr marjının yüksek olması insanları bu sektöre yönlendirmektir. Kendi halinizde ufak bir tatlıcı açmak bile sizi orta sınıf yapacak kadar iyi kazanç sağlayabiliyor. Peki bir tatlıcı nasıl açılır, tatlıcı açmak ne kadar para kazandırır? Ne kadar sermaye gerektirir?

Tatlıcı Dükkanı Açmak İçin Gerekli Sermaye

Bu altbaşlığı ilk sıraya koymamın nedeni, dükkanı nasıl açacağınızı öğrenmekten evvel ne kadar sermaye gerektiğini öğrenmeniz gerekliliğindendir. Çok küçük, atölye dahil 25 m2 bir tatlıcı dükkanı açmak için en az 150 bin lira sermaye gerekmektedir.

·         Atolyede, tatlı üretim ekipmanları, fırın vs almanız gerekecektir.

·         Satış bölgesinde, masa, sandalye tezgah dolap vs gibi ekipman temini gerekecektir.

·         Tüm bunlar için en az 150.000 TL gerekir.

Tatlıcı Dükkanı Nasıl Açılır?

Tatlıcı Dükkânı açmak için ilk olarak belli başlı bazı belgeleri temin etmek gerekiyor.

·         Vergi açılışı yapın ve tek başınıza kuracaksanız şahıs, ortaklı kuracaksanız limited türü şirket açınız.

·         Bağlı bulunduğunuz odaya kayıt olun.

·         Dükkan ile ilgili gerekli tapu ve diğer belgeleri toplayın.

·         Tüm belgeler hazır olduğu zaman, dükkanınızı açın ve gerekli tadilat işlemlerine başlayın.

·         Tadilat işlemleri bittiğinde, üretim ekipmanları, masa sandalye tezgah vs satın almak gerekiyor.

·         Tüm bunlar tamamlandığında tatlıcı dükkanınız satışa hazır demektir.

·         Dükkânın kiralanmasıyla satışa başlanması en fazla 1 ay sürer.

Tatlıcı Dükkanı Ne Satar, Satmalı?

Tatlıcı dükkanında sadece tatlı olmamalıdır, tatlıcı açmak karlı mı diyenler bunu hep soruyorlar fakat iki türlü tatlı dükkânı olduğunu bilmelisiniz. İlki hem tatlı üretip hem de bir kafe edasıyla çalışan dükkanlar, diğeri ise sadece tatlı üretip satan dükkanlardır. Kafe türünü seçerseniz daha çok para kazanabilirsiniz.

·         Her türlü tatlı mamülü

·         Sütlü tatlı mamülleri

·         Kahve çeşitleri

·         Çay

·         İçecek ve tüm meşrubatlar

·         Diğer yiyecek ve içecekler vs

Tatlıcı Dükkanı Kar Marjı Ne Kadar?

Tatlıcı dükkanlarında kâr marjı çok yüksek diyebiliriz. Hatta kafe türünde hizmet verenler çok daha fazla para kazanabiliyorlar. Genel olarak tatlı mamullerinde kilo bazlı satılıyorsa kar marjı ortalama %30-40, servis bazlı satılıyorsa, %80’e kadar çıkabiliyor. Ancak bir günde 5 bin liralık satış yakalayabilmek için en az 2000 lira ürün maliyeti gerekiyor.

Tatlıcı Dükkânı Günde Ne Kadar Satış Yapar?

Tatlıcı dükkanları, büyüklüklerine ve konumlarına bağlı olarak değişen miktarlarda satış yaparlar. Cadde üstü, çok da nezih veya kalabalık olmayan yerlerde günde 2000 lira civarı satış olduğu söylenebilir. Kalabalık ve nezih bölgelerde günlük satışlar 10-20 bin liraya kadar çıkabiliyor.  AVM, havalimanı gibi yerlerde açılan tatlı dükkanları günde 30-40 bin lira satış yapabilmektedir.

Tatlıcı Dükkânı Açmak Ne Kadar Para Kazandırır?

Tatlıcı açmak karlı mı diye soran ziyaretçilerimiz için evet oldukça karlı bir iş koludur. Hatta öylesine karlıdır ki, çok ciddi rakamlar bile kazanabilirsiniz bu işten.

·         Genel olarak günde bin 500, 2 bin lira arası ciro yapan tatlı dükkanları aylık bazda 15-20 bin lira brüt kar elde ediyorlar. Giderler ve vergiler düşüldüğünde net kazanç yaklaşık 5-7 bin lira arası oluyor.

·         Günde 4000-7000 arası ciro yapan tatlı dükkanları çok para kazanıyor. Bu işletmelerin aylık kazançları yaklaşık 60-100 bin lira arasında. Tabi vergi ve giderleriniz de var, bunları çıkardığımızda en az 30-40 bin lira kazandıklarını söylesek yanlış olmaz.

·         Günde 30-40 bin lira satış yapabilen bir tatlı dükkanına sahip olmak herkesin harcı değil. Çünkü böyle dükkanlara genelde büyük şirketler sahip olabiliyor. Zira aylık net kazanç 200 bin lirayı çok rahat geçiyor.