• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Tavuk, Hindi, Kaz, Ördek Çiftliği Kredi ve Hibeleri

Tavuk, Hindi, Kaz, Ördek Çiftliği Kredi ve Hibeleri

Tavuk, Hindi, Kaz, Ördek Çiftliği Kredi ve Hibeleri Nelerdir

Devlet desteği ile kanatlı hayvan yetiştiriciliğinde gerekli koşulları sağlandığı taktir de hibe veya kredi desteği verilmektedir. Devlet desteği ile Ziraat Bankası aracılığıyla genel adı olan tavukçuluk kredisi kullandırılabilmektedir.

Bunun yanı sıra tavuk çiftliklerine Tarım ve Orman Bakanlığı ve TKDK tarafından da hibe kredileri veya desteği sağlanmaktadır.  Tavuk, Hindi, Kaz, Ördek Çiftliği kredileri ve hibeleri ile ilgili tüm bilgileri ve detayları belirtmek isteriz.

Ziraat Bankası Kanatlı Hayvancılık Kredisi

Son zamanlarda artan organik beslenme ve organik ürün tüketimi gereksinimleri bu sektörlere talebin artmasına sebep olmuştur. Sektör talebinin artması ve sektörde eksiklerin giderilmesi amacıyla devlet desteği ile kanatlı hayvan yetiştiriciliğini teşvik etmek ve imkanları arttırmak amacı ile kredi verilmeye başlanmıştır. Kredi ve hibelerin belirlenen şartları taşıyan üreticilere verilmekte olup bankalar tarafından kolay ödeme seçenekleri ile düşük faizli kanatlı hayvancılık kredisi kullandırılmaktadır.

Kanatlı Hayvan Kredisi

Ziraat bankası tarım ve hayvancılık alanında kredi ve destek sunan en iyi banka olduğunu şüphesiz bir gerçektir. Gerek diğer hayvancılık işlerinde olsun gerek ise kanatlı hayvancılık alanında olsun uygun ödeme koşulları ve şartları ile üreticilere desteğini devamlı sunan bir bankadır. Banka olarak üreticilere 2 yıl ödemesiz toplamda 7 yıl vadeli kredi sunmaktadır. Sunduğu kredi de yatırım dönemi ve işletme dönemi olarak 2 farklı şekilde sunulmuştur. İşletme kredilerinde hayvan alımı yem alımı gibi sebepler ile vermektedir. Yatırım kredileri ise işletmenin kurulumu için verilmektedir. İşletme kurulumu için gerekli olan barınma alanı ve ekipmanlar gibi.

Ziraat bankası tarafından sağlanan bu kredi kanatlı hayvanlar için verilmekte olup tavuk,kaz,ördek,hindi,devekuşu gibi yumurta,et ve damızlık üretiminde kredi kullandırılmaktadır. Ziraat Bankası ve TKK iş birliği ile verilen krediler için

 • Kanatlı sektöründe kullanılacak kredi en yüksek tutar 5 Milyon TL olup, işletme döneminde %50 yatırım döneminde %25 oranlarında faiz indirimi
 • Damızlık kanatlı hayvan yetiştiriciliğinde kredi en yüksek tutar 10 Milyon TL olup işletme ve yatırım dönemlerinde ayrı ayrı olup %100 faiz indirimi uygulanacaktır.

Ziraat bankası tarafından verilen kanatlı hayvancılık finansal destekleri 31 aralık 2021 tarihine kadar devam edecek ve bu tarih resmi gazete de yayınlanmıştır.

Kanatlı hayvancılık kredi desteğinden faydalanma şartları

 1. Yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 1000 adet
 2. Hindi yetiştiriciliğinde 5000 adet
 3. Kaz, ördek ve bıldırcın yetiştiriciliğinde 10000 adet

Hayvana sahip olmanız gerekmektedir. Bu rakamlar en az tutarlardır. Çiftliğinizde hayvan sayınız az ise mutlaka bu rakamlara çıkartmanız gerekmektedir. Aksi taktirde verilecek kredilerinden faydalanamazsınız.

Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Hibe Şartları

Kanatlı hayvan üretimi yaparak hibe desteği alınabilmektedir. Tabiî ki bu destekler devlet tarafından belirlenen şartlarda hayvancılık yapan kişilere verilmektedir. Verilen destekler ile salma tavukçuluk, hindi, ördek ve kaz yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere 30 Bin TL hibe desteği verilmektedir. Kanatlı hayvan yetiştiriciliği hibe desteğinden nasıl faydalanabileceğiniz konusunda yardımcı olalım. Hibe desteği almak için şartlar şu şekildedir ;

 1. 18 ile 41 yaş arasında olmak
 2. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 3. Okuma ve Yazma bilmeli
 4. Herhangi bir yerde çalışmıyor olması
 5. Kişinin kendisinin veya ailesinden herhangi birinin geçtiğimiz senelerde bu desteğe başvurmuş olmaması
 6. Başvuru tarihinde hiçbir şekilde vergi mükellefi olmamak
 7. Tavuk yetiştiriciliğinde hibe almak için minimum 500 tane , serbest sistem gezen kaz, ördek ve hindi yetiştiriciliğinde en az 400 adet kanatlı hayvanınızın olması şarttır.

Şartları karşılayan kişiler gerekli evrakları ile il veya ilçe Tarım ve Orman  Müdürlüğüne giderek işlemleri başlatabilirler.

TKDK Tavuk Çiftliği Proje Destekleri

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme kurumu Avrupa Birliğine üye olacak ülkelerin kırsal kalkınmayı desteklemek amacıyla üretmiş olduğu bir projedir. Verilecek olacak destekleri alabilmek için T.C vatandaşı olmak ve belirlenen 42 ilden birinde ikamet etmek gerekmektedir.

 1. Kahramanmaraş
 2. Çorum
 3. Erzurum
 4. Afyon
 5. Kars
 6. Balıkesir
 7. Hatay
 8. Isparta
 9. Ordu
 10. Malatya
 11. Amasya
 12. Van
 13. Yozgat
 14. Tokat
 15. Şanlıurfa
 16. Sivas
 17. Samsun
 18. Erzurum
 19. Diyarbakır
 20. Çankırı
 21. Denizli
 22. Mardin
 23. Ağrı
 24. Aksaray
 25. Kütahya
 26. Manisa
 27. Uşak
 28. Elazığ
 29. Ardahan
 30. Nevşehir
 31. Giresun
 32. Mersin
 33. Çanakkale
 34. Kastamonu
 35. Bursa
 36. Aydın
 37. Karaman
 38. Ankara
 39. Erzincan
 40. Muş
 41. Burdur
 42. Trabzon

TKDK Desteğinden Nasıl Faydalanılır

TKDK desteklerinden faydalanmak için gerekli şartlara sahip iseniz TKDK internet sitesinden online başvuru yapabilirsiniz. Tavukçuluk desteğine başvuru yapabilmek için 102-2 nolu hayvancılık desteğini seçmeniz gerekmektedir. Tavukçuluk alanında destek alabilmek için en az 1000 hindi en fazla 8000 hindi, en az 5000 en fazla 50000 tane broyler, en az 350 en fazla 3500 adet kaz olması gerekmektedir.

Hayvan sayılarınız bu rakamlarla örtüşüyor ise kaz yetiştiriciliğinde 20000 – 250000 Euro destek, diğer kanatlı hayvan yetiştiriciliğinde ise 15000 – 5000 Euro destek alınabilmektedir.