• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Tır Şoförü ne Kadar Maaş Alır?

Tır Şoförü ne Kadar Maaş Alır?

Tır Şoförü ne Kadar Maaş Alır?

Tır şoförü ne kadar maaş alır diye merak edenler çok fazladır. Çünkü tır şoförlüğü oldukça meşakkatli olan bir meslektir. Evinden ayrı ve sürekli seyahat halinde olan bu meslek gerek yurt içi gerekse yurt dışı transferler ile geçimini sağlamaktadır. Tır şoförlerinin çalışma şartlarına bağlı olarak iyi şartlarda ve imkânlarda maaş aldıkları bilinen bir gerçek. Ancak buna bağlı olarak yurt içi tır şoförlüğü, bazı zamanlarda alınan maaş ile yapılan iş dengesini karşılamıyor. Tırın şoföre ait olması ya da kiralık olması gibi etmenler de tır şoförlerinin maaşını bu oranda farklılaştırabiliyor. Firmaya ait olan bir tır ile şahsa ait olan tır, yapılacak olan işlerde farklı kazançlara kapı açabiliyor. Tır şoförü ne kadar maaş alır diye merak ediyor iseniz sizler de bu konuda hazırladığımız içerikten her zaman yararlanabilirsiniz.

Taksi Şoförü ne Kadar Kazanır? hakkında bilgi için TIKLAYIN.

Tır Şoförü Maaşları Nasıl Belirlenir?

Tır şoförü maaşları belirlenirken, bunun aylık olmadığını söylemek gerekir. Yani aydan aya memur maaşı gibi ya da işçi maaşı gibi bir gelir değildir. Tır şoförleri seyahat başına, transfer başına ücret almaktadır. Bu ücretler de bazen artış gösterebilirken bazen de yerinde sayabilir. Yurt içi ve yurt dışı faktörü bunda en etken durumdur. Yurt dışı mesafe daha uzak olduğu için ve dolar bazında hesaplandığı için daha yüksek transfer ücretleri alabilmektedirler. Yurt içi ücret yurt dışına göre kıyas yapıldığında daha düşük kalmaktadır. Taşınan malzemenin değerine göre farklı ücret belirlemesi vardır. Yükte ağır ve maddiyat olarak değerli ürünlerin taşınması durumlarında, daha fazla cüretler ödenebilmektedir. Buna en önemli örnek, araç transferlerini gösterebiliriz. Tır şoförlerinin çalıştıkları firmalar, çalışma süreleri ve meslekteki tecrübeleri aldığı ücretlerde değişikliğe neden olabilmektedir. Tır şoförü net bir ücret alır. Buna harcırah denir. Harcırahtan kullanılan miktar da değişiklik gösterebilir. Benzin, yemek ve tır şoförü için kullanıma sunulmuş ücrete ek olarak harcırah ücretinde eklenebilir. Özellikle yurt dışı transferleri ya da uzak mesafe transferleri, buna bağlı şekilde, çalışma sağlamaktadır.

Tır Şoförü Maaşları

Tır şoförü maaşları 2021 yılı itibari ile; firmaya bağlı personellerde aylık olarak 5000 TL ortalamasında olmaktadır. Belirtilen harcırahlar da buna eklendiği zaman maksimum 9000TL ye hatta 10.000 TL ye kadar çıkabilmektedir. Yurt dışı harcırahlar da gidilen ülkelere göre değişkenlik göstermektedir. Almanya ve Fransa için her sefer başına 500 Euro maaşa ek olarak verilmektedir. Bulgaristan için 300 Euro sefer başına harcırah verilmektedir.

Kendi aracıyla iş yapan tır şoförleri de firmaya bir ödeme yapmayacağı için ya da tır kiralamadıkları için tüm parayı kendileri almaktadır. Bu da Türkiye içi kısa mesafe çalışmalarda aylık 15.000 TŞ ye varan; uzun mesafelerde ise 20.000 TL ye varan aylık ortalama maaşları getirmektedir. Kendi tırı ile şoförlük yapan ve yurt dışı işlerine giden tır şoförler ise, aylık olarak maksimum 50.000 TL ye varan maaşları almaktadır. Bu biraz da taşınan ürünlerin mali değeri ile de alakalı bir durumdur. Harcırah eklenmesi ya da tırın giderlerinin de eklenmesi ile birlikte bu fiyatlar değişkenlik gösterebilmektedir.