• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Turkish Cargo 2020’de dünyadaki en önemli 5 hava kargo şirketi arasına girdi

Turkish Cargo 2020’de dünyadaki en önemli 5 hava kargo şirketi arasına girdi

Turkish Cargo doğrulusunda hava kargo sektörünün nabzını tutan profesyoneller arasında düşünce alışverişi yapılması, dijitalleşme, aşı nakliyeciliği ve hava kargonun geleceği gibi mühim gündemlerin konuşulması hedefiyle yaşama geçirilen “Cargo Talks” adlı çevrim içi seminerlerin ilki düzenlendi.

Programın açılışında konuşan Aycı, salgının denetim altına alınabilmesi amacıyla hava yolu şirketlerinin aldığı önlemlerden bahsederek, 127 ülkeye uçuşlar gerçekleştiren, 320’den çok uluslararası güzergaha uçan bir şirket olarak THY’nin bu süreçte çok süratli kararlar aldığını anlattı.

Aycı, bu süreçte personellerini güvenliğini sağlamak amacıyla acil plan yaşama geçirdiklerini kaydederek, “Gelirlerimizde ciddi azalma yaşanmasına karşın personellerimizi çıkarmadık. Endüstrideki çoğu işletmenin aksine THY’de işten çıkarma yaşanmadı, 60 bin çalışanımızı muhafaza ettik.” diye konuştu.

Salgının ilk döneminde geçiş sürecini süratli bir şekilde gerçekleştirdiklerini, yarı vakitli ve uzaktan çalışma sistemine geçtiklerini ifade eden Aycı, havacılık sektörü açıldıkça misafirlerini güvenliğini sağlamak amacıyla ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını, hem yerde hem de havada ekstra hijyen önlemleri aldıklarını bildirdi.

Aycı, bütün çabalar yardımıyla Havayolu Yolcu Deneyimi Derneği (APEX) ile “SimpliFlying” doğrulusunda oluşturulan değerlendirmede sıhhat ve emniyet kategorisinde en yüksek civar olan “Diamond” statüsünü aldıklarını anımsattı.

Salgının ilk sürecinde vatansever bir vazife yaparak dünyanın dört bir yanısıra kalan Türk vatandaşlarını ülkelerine getirdiklerini açıklayan Aycı, “140 bin Türk vatandaşını 59 ülkeden 1.000 özel uçuşla ülkemize getirmeyi başardık.” ifadesini kullandı.

Aycı, çalışanların gösterdiği özgüven yardımıyla 2020’yi Avrupa’da en çok iş yapan ağ olarak bitirdiklerini ve dünyada da ilk 5 şirket arasına girdiklerini vurguladı.

“Turkish Cargo salgın sürecinde görkemli bir başarı elde etti”

İlker Aycı, Turkish Cargo’nun salgın sürecinde görkemli bir başarı elde ettiğinin altını çizerek, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Salgının ilk döneminde bütün hava trafiği durmuşken Turkish Cargo’nun faaliyetleri hiç kesinti yaşamadan sürdü. Herkese maske, tıbbi ekipman, ilaç götürüldü. Kargo operasyonları salgınla savaşta aslında çok mühim bir rol üstlendi. O anda çok gereksinim duyulan tıbbi malzemelerin kısa sürede taşınması gerekiyordu. Hızlı bir şekilde tıbbi ekipmanların tedarik edilmesi çok mühim duruma geldi. Turkish Cargo da 2020’de tıbbi tedarik hacmi yönünden dünyanın en mühim hava nakliyeciliği şirketlerinden birisi durumuna geldi. ”

Aycı, bu süreçte yolcu uçaklarını da kargo uçağı olarak kullandıklarını ve 25 hava kargo uçağının yanına 50 yolcu uçağının da katıldığını belirterek, “Bunları kargo uçağı durumuna getirdik. Bu şekilde kargo kapasitemiz bir hayli arttı. Dünyadaki en mühim 5 hava kargo nakliyat şirketi içerisine girdik.” dedi.

Şirketin geride bıraktığımız sene sağladığı başarıların öneminden bahseden Aycı, “Küresel piyasa payımız dünyadaki piyasa payının yüzde 5’ine tekabül ediyor. Yani 1,5 milyon tona denk geliyor. Bu performansımız yardımıyla AirCargo News Awards 2020’de, Avrupa’nın en iyi hava kargo markası seçildik.” diye konuştu.

Turkish Cargo ayrı bir şirket durumuna geliyor

Aycı, Turkish Cargo’nun iddialı bir hava nakliyeciliği şirketi durumuna yaklaştığını kaydederek, şu verileri verdi:

“Turkish Cargo’da daha da büyümeyi amaçlıyoruz. Yakın vakitte Turkish Cargo tamamiyle kendinden menkul bir iştirak durumuna gelecek. Artık bir alt marka olmayacak. İstanbul Havalimanı’nda da devasa bir terminalimiz olacak. Bahar ayında bunun da açılmasını bekliyoruz. Oldukça üst seviye teknolojiye sahip bu terminalimiz senelik 4 milyon tonluk kargoyu taşıyabilecek. Havacılık sektöründeki kötü senede sağladığımız bu başarılarda amacımız uluslararası tedarik zincirinde bir köprü fonksiyonu görmek.”

Aycı, Turkish Cargo’nun hem tıbbi malzeme hem taze besin hem de canlı hayvan taşıma sertifikalarına sahip ilk hava kargo firması olduğunu belirterek, “Turkish Cargo’nun bu başarısı salgın ardından da sürecek. Amacımız; dünyanın en iyi 3 hava kargo şirketi arasında girmek.” açıklamasında bulundu.

“Günde 30-40 milyon doz Kovid-19 aşısını taşıma kapasitesine sahibiz”

THY Kargodan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Turhan Özen ise geride bıraktığımız sene 2 bin 900 kargo taşıma seferi gerçekleştirdiklerini belirterek, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Salgının başından itibaren dünyanın her yerine 50 bin ton sıhhat ürünü, medikal ekipman taşıdık. Kasım ve Aralıkta aşı şirketlerinden güzel haberler gelmeye başladıkça dünya genelinde aşılanma süreçleri de başladı. Bizim beklentilerimize göre, aşı üretimi bu sene süresince artacak ve bundan dolayı hava kargo endüstrisi de dünya genelinde ikinci kez son derece mühim bir rol üstlenecek.”

Özen, halihazırda dünya genelinde bir günde 30-40 milyon doz Kovid-19 aşısını taşıma kapasitesine sahip olduklarının altını çizerek, ilaç taşımalarında küresel piyasa paylarını yüzde 7,5’e yükselttiklerini, bu yönden dünyada en aktif taşıyıcılar arasına girdiklerini söyledi.

Bu sene süresince da bütün güçleriyle aşılama süreçlerine destek verme konusu ile ilgili son derece kararlı olduklarını altını çizen Özen, şu verileri verdi:

“Freight Tonne Kilometres (FTK) yönünden Uluslararası Hava Nakliyeciliği Birliği (IATA) delegesi olan havayolları arasında 2015’te piyasa payımız 1,8’di ve 22. sıradaydık. Sadece 6 sene ortamında FTK değerimizi 3 katına çıkardık, piyasa payımızı da 4,7’ye yükselttik. Salgının zirvesinde piyasa payımız yüzde 5’e yükseldi. Halihazırda dünya genelindeki her 20 kargodan birini bundan sonra Turkish Cargo olarak biz taşıyoruz. Müşterilerimizi yaptığımız işin merkezine koyuyor, onların en itimat edilir iş ortağı olmaya gayret ediyoruz. Önümüzdeki dönemde dünyadaki 3 en büyük taşıyıcıdan biri olmak istiyoruz.”