• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Türkiye’ de En Çok Kazandıran Meslekler

Türkiye’ de En Çok Kazandıran Meslekler

Türkiye’ de En Çok Kazandıran Meslekler

Türkiye’ de en çok para kazandıran meslekler, yüksek kazanç ve kariyer imkânı sunmaları nedeniyle mesleki kariyerine yön vermek isteyenlerin araştırma yaptıkları başlıca konulardan biridir. Birçok insanın hayallerini süsleyen bu meslekler için belirli eğitimlerden ve zorlu süreçlerden geçmeniz gerekebilir. Fakat sonucunda mutlu ve rahat bir gelecek sizi bekleyecektir. Bu meslekler ve maaşları hakkında bilgi sahibi olmanız, geleceğinizi yönlendirmenize yardımcı olacaktır. Biz bu yazımızda ülkemizde en çok kazandıran meslekleri sizin için derledik.

Türkiye’de En Çok Para Kazandıran Meslekler Nelerdir?

Ülke şartları da dikkate alındığında, Türkiye genelinde belirli bir eğitime dayalı olarak yapılabilecek meslekler arasında şunlar yer almaktadır;

Yeminli Mali Müşavir

Mali müşavirlik, kişilerin ya da kurumların hesap bilgilerini düzenleyen, analiz eden, sermaye ve borç işlemlerinin kontrollerini sağlayan meslek grubudur. 10 yıllık bir meslek deneyimi sonucunda sınava giren ve başarılı olan mali müşavirler, yeminli mali müşavir statüsüne yükselirler.

Maaşla çalışan bir mali müşavir ortalama 4-5 Bin TL maaş almaktadır

Mali müşavirler ortalama olarak aylık 4-5 bin TL civarında ücret almaktadırlar. Bu meslekte tanınmak ve ulaşılabilirlik önemlidir. Çünkü tanınmışlık ve ulaşılabilirliğin yüksek olması, daha fazla iş takibi ile daha fazla kazanç sağlayacaktır. Tecrübeli yeminli mali müşavirlerin bir müşavir bürosunda çalışan olması halinde, aylık 7 bin TL ortalama ile maaş alması mümkündür.

Kişinin kendi mali müşavirlik bürosunu açmasıyla birlikte çevre genişliğine de bağlı olarak aylık kazancının, 15 bin TL olması mümkündür. Eğer bu mesleği yapmak istiyorsanız sıkı çalışmaya ve azme ihtiyacınız var.

Yeminli Mali Müşavir hakkında detaylı bilgi almak için ilgili yazımız ile tüm merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Pilot

Pilotlar genellikle herkesin ilgisini çeken ve özellikle çocukların hayali olan meslek grubudur. Aynı zamanda pilot adaylarının aldıkları özel eğitim ve sayılarının az olması maaşlarının dolgun olmasını sağlıyor.

Pilotların aylık kazancı 30.000 – 50.000 TL arasındandır

 Yeni başlayan pilotlar ikinci kaptan pilot olarak başlarlar ve aylık ortalama olarak 30 bin TL civarında maaş almaktadırlar. Kariyerinde ilerleyen pilotlar ise aylık ortalama 50 bin TL civarında maaş almaktadırlar. Pilotun çalışmış olduğu kurumda yönetici olması durumunda, alacağı maaş çok yüksek olacaktır.

Uzman Doktor

Doktorluk, toplum ve çevrede her zaman avantaj sağlayan bir meslek olarak görülmektedir. Genel olarak doktorların mesleğe, aylık 8 bin TL civarında bir maaş ile başladığı bilinmektedir. Alınan zorlu eğitimler ve deneyimler sonucunda uzman doktor kademesine ulaşılmaktadır.

Kalp- damar, göz, kulak-burun-boğaz, ruh ve sinir hastalıkları gibi belirli bir alanda uzman doktorların aldıkları maaşlar hizmet yılı ve çalıştıkları bölgeye göre değişiklik göstermektedir.  Aynı zamanda nöbet ücretleri ve AGİ de bu ücrete eklenmektedir. Tabi ki bu ücretler devlet hastaneleri için geçerlidir.

Doktor olmak zor fakat geliri güzel bir meslektir.

Özel hastanelerde ise adını duyurmuş ve belirli bir deneyime sahip doktorlar aylık 10-12 bin TL civarında maaş almaktadırlar. Kalp cerrahları başta olmak üzere cerrahi alanda uzmanlaşmış doktorların aylık maaş ortalamaları, branşlarına göre 15 ile 45 bin TL arasındadır.

Avukat

Türkiye’de en çok kazandıran meslekler arasındaki avukatlık, iyi kazanabilmek için ucu oldukça açık bir meslektir. Avukat olabilmek için öncelikle hukuk fakültesinden mezun olmak gerekir. Mezun olan avukat adayları belirli bir süre stajyerlik yaparlar. Stajyerliğini başarıyla tamamlayan avukatlar kendi bürolarını açabilirler.

Yeni avukat maaşı 4.000 TL civarındadır

Stajyer avukat maaşı aylık 3-4 bin TL arasında değişmektedir. Stajlarını başarıyla tamamlayan avukatların maaşları ise çalıştıkları özel veya devlet kuruluşuna göre aylık 5.000 ile 7.000 TL arasında değişmektedir. Uzmanlaşmış olan avukatlar ise kazandıkları davalardan dolayı tercih edildikleri için aylık kazançları yükselmektedir. Ülkemizde uzmanlaşmış bir avukatın yıllık ortalama kazancı 150 bin TL olmaktadır.

Noterlik

Türkiye’de en çok kazandıran mesleklerden biri de oldukça az bilinen aynı zamanda en çok merak edilen meslek gruplarından olan noterliktir. Noter olmak için öncelikle bir hukuk fakültesinden mezun olmanız gerekir. Daha sonra başvuru yapabilir ve işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Noterler, iki kişi arasında uzlaşmayı sağlamayı amaçlamaktadır.

Türkiye de noterlerin kazancı sayısı az olduğu için yüksektir.

Noterin bulunduğu bölgeye göre, kazanacağı ücret de değişiklik gösterebilir. Ayrıca devletten aldıkları belirli bir ücret olmadığı için maaşlarını tamamen yaptıkları iş ile kendileri belirlemektedirler. Noterde çalışan olarak görev yapan kişilerin mesleki pozisyonlarına göre alacakları maaşlar, 5.000 TL ile 7.000 TL arasındadır. Müdür ve noterin kendi adına çalışma yapması durumunda, aylık kazancı 10.000 ile 18.000 TL arasında değişebilir.

Noterlikte de tıpkı avukatlık ve yeminli mali müşavirlik gibi bu meslek içinde tanınmak ve deneyim sahibi olmak ayrı önem taşımaktadır.