• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Uzay Mühendisi Nasıl Olunur? Uzay Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Uzay Mühendisi Nasıl Olunur? Uzay Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Uzay Mühendisi Nasıl Olunur? Uzay Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Uzay ve hava araçlarına meraklı olan kişilerin okumak istedikleri bölüm olan hava ve uzay mühendisliği bölümü, yüksek maaş ve kariyer imkânı sunmaktadır. Bu bölüm hakkında bilgi almak isteyenlerin ilk sorduğu sorulardan biri, uzay mühendisi nasıl olunur? Sorusudur. Diğer yandan uzay mühendisi maaşları da bölüme ilgi duyanların merak ettiği konular arasında yer almaktadır.

Havacılık ve Uzay Mühendisi Kimdir?

Havacılık ve uzay mühendisleri; uzay ve hava araçlarının tasarlanma ve yapım aşamasında etkin faaliyetler gösteren kimselerdir. Uzay mühendisleri sadece tasarım ve yapım aşamasında bulunmayıp, aynı zamanda uzay araçlarının incelenmesi ve yapılan araçların uzaya gönderilmesi gibi faaliyet gösteren şirketlerden önemli görevlerde yer alırlar.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği

Havacılık ve Uzay Mühendisi Nasıl Olunur?

Üniversitelerin havacılık ve uzay bilimleri fakültelerinde 4 yıllık eğitim görerek mezun olan kimseler, uzay mühendisi olarak görev yapabilirler. Eğitim süresi 4 yıl olmasına rağmen, isteyen öğrenciler 1 yıl yabancı dil hazırlık sınıfında okuyarak mesleki gelişimlerini daha iyi bir seviyeye taşıyabilirler.

Yabancı dil hazırlık sınavı ile birlikte uzay mühendisi olmak için üniversitede 5 yıl okumak gerekmektedir. Üniversitenin ilk yılında fizik, matematik, uzay mühendisliğine giriş dersleri gibi temel dersler verilmektedir. İkinci sınıftan sonra ise bölümde öğrencilere daha çok uzay mühendisi ağırlıklı dersler verilmektedir.

Temel bilgisayar ve programlama, temel mühendislik, akışkanlar, uzay çevresi, yapay zekâ, elektronik ve haberleşme, temel bilgiler, uydu ve roketler hakkında önemli bilgileri içeren dersler, ikinci sınıftan itibaren verilmeye başlamaktadır.

Uzay mühendisliği okumak isteyen öğrencilerin iletişim sistemleri, elektronik, elektrik, kimya, fizik, matematik, astronomi, mukavemet, uzay mühendisliği ve yabancı dil ile birlikte diğer mühendislik derslerinde başarı sağlamaları gerekir.

Normal üniversite eğitimini tamamladıktan sonra eğitim kariyerine biraz daha devam eden öğrenciler yardımcı doçent, doçent, doktor, araştırma görevlisi veya profesör gibi çeşitli unvanlar kazanabilirler. Bu unvanlar ile birlikte meslek hayatına başlayan kişilerin deneyimlerinin artması halinde, meslek hayatında yüksek konumlarda yönetici pozisyonunda görev alabilirler.

Türkiye de Uzay Mühendisliği Mezunları İş Buluyor

Uzay Mühendisleri İçin İş İmkanları Nelerdir?

Gelişen çağa ayak uydurmak için, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler uzay teknolojilerine önem vermektedir. Özellikle Amerika ve Avrupa ülkelerinde, Çin ile birlikte uzayda hayat bulma çalışmaları on yıllardır devam etmektedir. Türkiye de bu yöndeki atılımları kayda değer derecede hızlı bir şekilde sürmektedir.

Sivil havacılık kurumlarında uzay mühendisleri kendilerine iş bulabilecekleri gibi, devletin çeşitli kademelerinde ve özel sektör alanlarında da iş imkânlarına sahip olabilirler. Uzay ve bilgi teknolojileri alanlarında faaliyet gösteren özel veya devlet kurumları, havacılık ve uzay mühendisi olan kişileri istihdam etme gayretindedirler.

Uzay istasyonlarının yanı sıra uzay ve havacılık araçlarının tasarlanıp geliştirilmesinde çalışma yapan tüm şirket ve kurumların, uzay mühendislerine ihtiyaçları vardır. Ülkemizde Marmara Araştırma Enstitüsü, ROKETSAN, ASELSAN, TÜBİTAK gibi birçok kamu kurumları, bu mühendislik dalını başarı ile tamamlamış genç beyinlere ihtiyaç duymaktadırlar.

Havacılık ve Uzay Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Uzay mühendisi maaşları, göreve yeni başlamış mühendisler için yaklaşık olarak 4500 TL civarındadır. Ancak bu maaş kişinin çalıştığı özel veya devlet kurumuna göre değişiklik göstermektedir. Mesleğinde kendisini geliştirmiş tecrübe sahibi uzay mühendisleri, 8000 TL dolaylarında maaş alırlar. Meslek hayatlarında yönetici olarak görev almaları durumunda, görev aldıkları pozisyona göre uzay mühendislerinin maaşları 12.000 TL’ye kadar çıkmaktadır.