• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Vadeli Mevduat ile Birikim Yapmak

Vadeli Mevduat ile Birikim Yapmak

Vadeli Mevduat ile Birikim Yapmak

Vadeli mevduat ile birikim kazandırır mı? Vadeli mevduat, halk arasında sıkça bilinen, tanınan bir yatırım aracıdır. Halkımızın yaklaşık %45’lik bir bölümü yatırımlarını vadeli mevduatta tutmaktadır. Vadeli mevduatın bu kadar popüler olmasını sağlayan şey ise, hiçbir risk içermemesi ve vade sonunda hangi sürede ne kadar para kazanacağınızın net bir şekilde bilinmesidir. Bugün bir daire satın aldığınızda, dairenin vergileri ve masrafları olacaktır.

Üstelik kira gelirini de kendiniz gidip tahsil edersiniz, borsada paramı biriktireyim derseniz mantıklı bir girişim olduğu kadar aynı zamanda riskli bir işe soyunmuş olacaksınız. Paramı dövizde tutayım, altın alayım derseniz bu sefer bir nakit akışı sağlayamayacak ve anlık maddi bunalımlarda nakit para kullanamayacaksınız. Bu nedenle mevduat, risk sevmeyenler için önemli bir yatırım aracı.

·         Birikime Nasıl Başlanmalı?

·         Ne Kadar Faiz Alabilirim?

·         Vadeli Mevduat Vade Süreleri

·         Aylık Ne Kadar Biriktirmeliyim?

·         Hangi Banka Daha Yüksek Faiz Verir?

Birikime Nasıl Başlanmalı?

Vadeli mevduat hesabı açabilmek için hiçbir birikim şartı bulunmamaktadır. Bugün 30 lirayla bile mevduat hesabı açabilir ve faiz geliri elde edebilirsiniz.

·         Hemen en yakın banka şubesine gidin ve mevduat hesabı açtırmak istediğinizi söyleyin.

·         Birikmiş paranızı bankaya verin ve ne kadar faiz verebileceklerini sorun.

·         Bankalar size bir miktar faiz teklifinde bulunacaklardır.

·         Anlaştığınız takdirde bankaya paranızı yatırır ve faiz geliri elde etmeye başlarsınız.

·         Bu süreçte düzenli birikim çok önemli zira birikimleriniz arttıkça aldığınız faiz getirisi de artacak ve hem faiz hem de kendi birikimlerinizle tasarruflarınızı hızlı bir şekilde büyüteceksiniz.

·         Uzun vadeli hesap açmaktan kaçının, tercihen aylık veya üç aylık hesap açtırın. Bu sayede olası faiz artışlarında paranızı çekebilir ve yeni orandan bağlayabilirsiniz.

Ne Kadar Faiz Alabilirim?

·         Vadeli mevduat ile birikim yapacaksanız faiz oranlarına dikkat etmelisiniz.  Faiz oranı, banka tarafından belirlenmekte ve her gün ilan edilmektedir.

·         Eğer günlük mevduat hesabı açtıysanız, hesabınıza her gün güncel faiz oranından ödeme yapılır.

·         Şu an için yıllık faizler %12 ile %18 arasıdır. Bu da 100 bin liralık bir tasarrufunuz için bir yılda 12 bin lira ile 18 bin lira arası faiz geliri elde edebileceğiniz anlamına geliyor.

·         Daha fazla faiz oranı almak için mevduat hesabınızın miktarını artırmayı deneyebilirsiniz.

Vadeli Mevduat Vade Süreleri

Paranızı vadeli mevduata yatırmaya karar verdiniz fakat vade süreleri konusunda hiçbir bilginiz yok. Fakat endişelenmeyin şimdi hepsini açıklayacağız.

·         Vadeli mevduat hesabı açtığınızda paranızı belli bir süreyle bankaya kiralarsınız. Banka da bu parayı kullanır ve kar eder, karşılığında da size faiz öder.

·         Süre uzadıkça bankanın da faiz geliri arttığından, size de daha fazla faiz ödemesi yapar.

·         Örneğin 1 aylık vadede 1000 lira faiz kazanırken, 10 aylık vadede 10 bin TL faiz kazanırsınız.

·         Vade süresi boyunca paranıza dokunamazsınız, süreç boyunca ne hesaba para yatırabilir ne de para çekebilirsiniz.

·         Vade bitiminde talimatınız yoksa paranız vadesiz hesaba faiz getirisiyle beraber aktarılır.

·         Vade süresi 1 günden başlar ve 1 yıldan uzun sürelere kadar çıkabilir.

Aylık Ne Kadar Biriktirmeliyim?

Aylık gelirinizin %15 ini Vadeli mevduat hesabında biriktirerek birikime başlayabilirsiniz.

Vadeli mevduat ile birikim yapmak için ne kadar biriktirmelisin? Aylık ne kadar para biriktireceğiniz tamamen size kalmış bir konudur. Bir amaç bir gaye uğruna para biriktiriyorsanız, hırslı olmanızda fayda var, hesabınızdaki para ne kadar hızlı büyürse alacağınız faiz de o kadar artar ve daha hızlı büyüyen bir sermayeye sahip olursunuz. İlk etapt aylık gelirinizin yüzde 15’ini, ilerleyen etaplarda maddi durumunuz elveriyorsa yüzde 30-35’ini rahatlıkla biriktirebilirsiniz.

Hangi Banka Daha Yüksek Faiz Verir?

Bankaların büyük bir bölümü mevduatınıza iyi bir faiz verecektir. Şu sıralar piyasada en düşük faiz oranı %12’dir. Enflasyon oranının %15 olduğunu düşünürsek, minimum %16 faiz almaya çalışın derim, zira enflasyon üzeri gelir elde edemiyorsanız net bir faiz getirisi sağlayamıyorsunuz demektir. İnternette faiz karşılaştırması yapan pek çok site var. Bu siteler üzerinden faiz gelirlerine bakabilir ve hemen herhangi bir bankada hesap açarak birikime başlayabilirsiniz.