• ALTIN (TL/GR)
  784,05
  % -0,08
 • AMERIKAN DOLARI
  13,6788
  % 1,38
 • € EURO
  15,5382
  % 1,99
 • £ POUND
  18,1230
  % 1,26
 • ¥ YUAN
  2,1617
  % 1,65
 • РУБ RUBLE
  0,1859
  % 1,99
 • BITCOIN/TL
  694691,691
  % 1,24
 • BIST 100
  2.004,55
  % 1,19

Vekaletname İle Bankadan Para Çekme

Vekaletname İle Bankadan Para Çekme

Vekaletname İle Bankadan Para Çekme

Vekaletname ile bankadan para çekme işlemleri son derece önemlidir. Bu konuda çözüm bulmak için uzmanlardan destek alabilirsiniz.

Vekaletname ile bankadan para çekme son derece merak edilen bir konudur. Bu işlem, vekalet verene kendi adına hareket edecek bir vekil seçme yetkisi veren yasal bir belgeyi ifade eder. Mesela şirketteki müdür hastalandığında veya belgeleri imzalayamaz hale getiren bir sakatlık geçirdiğinde yerine onay verecek birinin olması gerekir. Bu da yasal olarak belirlenmelidir. Temsilci, müvekkilin menfaatlerine birinci önceliği vermelidir. Bu nedenle, temsilciniz olarak güvenilir bir kişi seçmek çok önemlidir. Peki vekil, bir vekaletnameyle kendisine para aktarabilir mi?

Yanlış Hesaba Para Yatırma Ve İade Alma İşlemi hakkında bilgi için tıklayınız.

Vekaletnameyle Para Çekilir Mi?

Eğer bir müdür onlara bir banka hesabındaki para transferleriyle ilgili belgeleri imzalama yetkisi verirse, güvenilmez bir aracının kendilerine para transfer etme olasılığını kontrol etmemiz gerekiyor. Bir akraba veya çok yakın bir arkadaş gibi güvenilir birine yetki vermek her zaman esastır. Bir erkek kardeş, bir kız kardeş veya ebeveyniniz yapabilir. Çoğu zaman müdürler, onları soymak için eninde sonunda kendilerine karşı dönen kişileri görevlendirir. Ancak her zaman en yakın sandığınız ve güvendiğiniz kişiler de size ihanet edebilir. Vekaletnameyle para çekme verilen vekaletin kapsamı dahilindeyse mümkün olabilir.

Zaten vekaletnameyi istediğiniz an iptal edebilirsiniz. Bunun için yasal prosedürleri takip etmeniz ve sürdürmeniz son derece önemlidir.

Vekaletname Neleri Kapsar?

Geçerli bir vekaletname yazılabilir ve vekalet veren bu vekaletnamede gereken detayları içerik olarak yazar. Ayrıca yazıldığı tarihi ve tam adınızı da içermelidir. Ayrıca, noter onaylı geçerli belgeniz olduğunu ve bir temsilcinin yerine getirmesi gereken işlevleri yerine getiremez hale geldiğinizde yetkileri temsilcinize verdiğinizi belirtmelisiniz.

Asıl ve vekilin kim olduğunu anlamak çok önemlidir. Birine sizin için işlevleri yerine getirmesi için yasal yetkiler verirseniz, müdür sizsiniz. Görevleri adadığınız kişi sizin temsilcinizdir. Görevleri yalnızca mutlak bir ihtiyaç olduğunda adamalısınız.

Genel vekaletname veya özel vekaletname verebilirsiniz. Genel bir vekaletname oluşturduğunuzda, aracı, bankalardaki paranızdan ve mülkünüzle ilgili diğer işlevlerden ve çeşitli işleri yürütme yetkinizden sorumlu olacaktır.

Özel bir vekaletname, aracınıza çeşitli bankalardaki paranızı denetleme yetkisi verir. Bir acente, sizin adınıza para transferleri gerçekleştirerek aynı bankanın hesaplarına veya diğer bankalara çek hesap numarası ile anında para gönderebilir.

Bir Vekaletname Kendisine Para Aktarabilir Mi?

Bir vekaletnamenin, aracınızın paranızı kötüye kullanmasını garanti edeceğinden endişe duyabilirsiniz. Peki, bu sorunun cevabı hayır. Bir temsilci, kendisine para transfer etmek için bir vekaletname kullanamaz. Müdür olarak, ne istediğiniz konusunda çekirdek bölüm oluşturucusunuz.

Ayrıca, acente vekaletname kullanarak kendi kendine ödeme yapamaz . Sizden yetki almaları gerekir. Bu nedenle, banka hesabınızdan belirli bir miktar para çekmelerini sağlayacak uygun belgeleri hazırlamanız gerekir. Temsilciler, banka hesabınızdaki parayı kişisel harcamalar için kullanmakla sınırlıdır.

Bir Temsilci Hesabımdan Para Çekiyorsa Ne Yapmalıyım?

Unutmayın, bir vekaletname iptal edebileceğiniz bir şeydir. Temsilcinizin sahtekarlık yaptığından şüpheleniyorsanız, bunu iptal edebilir ve başka bir tane yazabilirsiniz. Temsilcinizin hesabınızdan para çektiğinden şüpheleniyorsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz. 

 • Kötüye kullanımı kanıtlayın

 • Sınırlı vekaletname tercih edin

 • Vekaletnamede para çekme iznini kaldırın

Bunun gibi birçok kanıtla birlikte geriye dönük iptal yapma ve kabul ettirme olasılığınız vardır. Ancak muhtemelen yasal zorunluluklar nedeniyle birçok problemin giderilmesini de sağlayabilirsiniz. Vekaletnamenin iptal edilmesi için de notere gitmeniz gerekmektedir. Noter’de tüm işlemleri yasal olarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemler için profesyonel bir yardım alabilirsiniz.