• ALTIN (TL/GR)
  784,74
  % 1,36
 • AMERIKAN DOLARI
  13,6788
  % 1,38
 • € EURO
  15,5387
  % 2,02
 • £ POUND
  18,1301
  % 1,29
 • ¥ YUAN
  2,1617
  % 1,65
 • РУБ RUBLE
  0,1859
  % 1,99
 • BITCOIN/TL
  695613,581
  % 2,21
 • BIST 100
  2.004,55
  % 1,19

Yanlış Hesaba Para Yatırma Ve İade Alma İşlemi

Yanlış Hesaba Para Yatırma Ve İade Alma İşlemi

Yanlış Hesaba Para Yatırma Ve İade Alma İşlemi

Yanlış Hesaba Para Yatırma Ve İade Alma İşlemi Yanlış hesaba para aktarmak, bir kişinin en az bir kez başına gelen bir şeydir.

ATM, mobil bankacılık veya internet üzerinden para transferi yaparken tanımadığınız birinin hesabına para aktarabilirsiniz. Parayı transfer ettiğiniz kişinin bilgilerini yanlış veya eksik girmeniz durumunda yanlış kişiye para göndermeniz mümkündür.

Vekaletname İle Bankadan Para Çekme hakkında bilgi için tıklayınız.

EFT Yanlış Hesaba Nasıl Geri Alınır?

EFT, farklı bankalar arasında mesai saatleri içinde yapılan para transferi işlemidir. Çoğu bankanın çalışma saatleri Pazartesiden Cumaya 09:00-17:30 arasındadır. Bazı bankaların EFT saatleri değişiklik gösterebilir.

Mesai saatleri içerisinde gönderilen EFT işleminin tamamlanması 30 dakika kadar sürebileceği gibi anında da yapılabilir.

EFT işlemi sırasında girdiğiniz bilgilerdeki en ufak bir hata, paranın karşı tarafa ulaşamayacağı anlamına gelir. Para ortak hesaba aktarılır ve bir süre orada tutulur. Genellikle 24 saat içinde hesabınıza iade edilir. Süreci hızlandırmak istiyorsanız bankanızı arayarak iade sürecini onaylayabilir ve paranızın hesabınıza yansımasını sağlayabilirsiniz.

Eft işleminde girilen bilgiler doğru ancak gönderilen kişi yanlış ise; Bu durumda hatayı fark ettiğiniz anda banka ile iletişime geçmelisiniz. Para henüz diğer kişinin hesabına geçmemişse; Banka gerekli işlemleri yapacak ve geri ödeme yapacaktır. Ancak karşı tarafın hesabına yansıtılması durumunda banka sadece bir tarafın talebi ile iadeyi sağlayamaz. Tutar yüksekse, karşı tarafın hesabını bloke etmeniz istenebilir. Banka, paranın alındığı hesabın sahibiyle iletişime geçerek bilgi verecektir. Hesap sahibi durumu teyit edip iadeyi kabul ederse; Geri ödeme kolaydır. Ancak kabul etmemeniz durumunda iade yapılmayacaktır.

Yanlış EFT işleminde karşı taraf iadeyi kabul etmezse; Kişinin bilgilerini talep etmek için banka ile iletişime geçebilirsiniz. Ancak, tüm bankalar müşteri bilgilerini paylaşmayı kabul etmemektedir. Bu durumda karakola gidip rapor getirmek gerekir. Bu sürecin devamında kişi aleyhine dava açılır ve para iadesi talep edilir.

Harici yollarla kişiyle iletişime geçerek iade talebinde bulunan pek çok kişi vardır ancak son zamanlarda ortaya çıkan benzer dolandırıcılık yöntemleri nedeniyle olumsuz geri dönüşler de mümkündür. En iyisi önce banka, sonra da resmi kanallardan iade talebinde bulunmak olacaktır .

Mesai saatleri dışında yanlış bir hesaba banka havalesi, takip eden mesai saatlerinin başında gerçekleşir. Teslimat yapılmadan önce yanlış hesaba EFT yaptığınızı tespit ederseniz, EFT işlemini uygulama üzerinden veya bankayı arayarak iptal edebilirsiniz. Para henüz hesabınızdan düşmediği için iptal işlemi sorunsuz bir şekilde ilerleyecektir.

Bankada Unutulan Para Sorgulama hakkında bilgi için tıklayınız.

Yanlış Bir Hesaba Yapılan Transfer Nasıl Kurtarılır?

Havale, aynı banka ile çalışan müşteriler arasında yapılan para transferi işlemidir. Genellikle anında olur. Az miktarda bilgi girişi gerektirir ve gönderi doğrulama olmadan sağlanırsa yanlış işlemlere daha yatkındır. Para transferleri hızlı bir şekilde işlendiğinden, para transferi tamamlanmadan önce iletişime geçmek ve durdurmak muhtemelen mümkün olmayacaktır. Hatalı bir para transferi tespit edilir edilmez banka aranmalı ve durum bildirilmelidir. Banka, havalenin yanlış hesaba yapıldığı kişi ile bir görüşme ayarlayacaktır .

Yanlış hesaba gönderilen para transferinin iadesi için karşı taraftan teyit alınması gerekmektedir. Karşı taraf iadeyi onaylamazsa veya yasal bir karar yoksa banka ne yaparsanız yapın parayı size iade edemez. Son yıllarda dolandırıcılık işlemlerinin artmasından bankalar da etkilendiği için kurallar bu konuda çok katıdır .Karşı taraf iadeyi onaylarsa para aynı bankada olduğu için hızlı bir şekilde iade edilir. Ancak karşı taraf reddederse, kişinin bankadan bilgilerini alarak dava açmanız gerekir.