• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Yatırımcı İçin Yatırım Kuralları

Yatırımcı İçin Yatırım Kuralları

Yatırımcı için 3 Altın Kural   

Yatırım yapmak temel anlamda kişinin elinde olan birikimi zaman içinde doğru hamlelerle arttırması durumudur. Yatırım yapmanın son derece önemli ipuçları vardır. Bu noktalar bilinmezse yatırım yapmaya çalışırken önemli zararlar etmek mümkündür. Bu nedenle yatırım konusunda sınırlı bilgisi bulunan kişilerin belirli seviyeye gelene kadar dikkatli olmaları gerekir.

Yatırımda henüz kendi kararlarını güvenilir bir şekilde veremeyecek durumda olan yeni yatırımcılar ilk dönemlerde bir belirsizlik durumuna girebilirler. Bu durumda izlenmesi gereken adımlar ve dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Yatırıma Başlangıç Nasıl Olmalı?

Yatırım konusunda tecrübesiz olanlar başlangıç aşamasında son derece temkinli olmalıdır. Pek çok internet sitesinde ya da yazılı kaynakta yatırım konusunda önerile bulmak mümkün. Bu önerilerin bir kısmı daha tecrübeli yatırımcıları uyarmak ve bilgilendirmek amacıyla yazılırken bir kısmı da yeni yatırımcıları teşvik etmek amacıyla yazılmaktadır.

Bir kişi her konuyu bildiği oranda kendine güvenir. Durum böyle olunca yatırım konusunda da kişinin kendine güvenmesi için bilgi edinmesi çok önemlidir. Kişinin yatırım yapmaya başlamadan önce dikkat etmesi gereken 3 altın kural:

 1. İyi Bir Analizci Olmak
 2. Sabırlı Olmak
 3. Yatırımı Yönlendirerek Risk Kontrolü Yapmak

Analiz Yeteneği Yatırımcı İçin Çok Önemli

İyi analizler yapmadan sağlıklı ve sürekli olarak yatırımlardan kar etmek mümkün değildir. Kısa süreli ve basit analizler ile kar eden kişileri görmek mümkündür ancak bu kişilerin karları genellikle şans eseri olmaktadır.

Kazancı garantilemek için kişinin içinde bulunduğu durumun farkında olması ve bu durumu iyi şekilde kontrol etmesi gerekir. Bu noktada yapılması gereken en önemli iş analizdir. Analizin önemi için birkaç farklı yatırım aracından örnekler verilebilir.

Gayrimenkul satın almak isteyen bir kişi son 52 haftada bölgedeki gayrimenkullerin fiyatlarını öğrenmelidir. Bu grafiğe göre gayrimenkul fiyatlarının nasıl değişeceğini tahmin etmelidir. Karlı bir yatırım ancak bu bilinçle yapılabilir.

Buna ek olarak borsaya girmek isteyen, hisse senedi almak isteyen birisi de almayı düşündüğü senet için iyi bir araştırma yapmalıdır. Son 6 ay ile 1 yıl arasında bu hisse senedinin nasıl bir seyir izlediği, şuan nasıl bir trend içinde olduğu gibi durumlar kesinlikle takip edilmelidir.

Sabırsız Davranan Yatırımcı Kaybeder!

Yatırım yapan ya da yapmayı düşünen herkes için en önemli noktalardan biri de sabırdır. Çok iyi bir analizci olmasına rağmen sabırsız olan kişilerin iyi analiz yeteneklerinin hiçbir önemi kalmamaktadır. Bu nedenle sabırlı davranmak büyük önem arz eder.

Yatırım yapıldıktan sonra değer kazanması belirli bir zaman alabilir. Genellikle yapılan yatırımlar için en az 1 yıllık süre gözden çıkarılmaktadır. Bu 1 yıl içinde elbette ki yükselişler gibi düşüşler de gözlenecektir. Bu gibi durumlarda kişi sabırsız davranırsa bu durum panik havası yaratır ve yatırım aracı tam değerine ulaşmadan satılır. Bu şekilde birikiminin büyük kısmını kaybeden pek çok yatırımcı bulunmaktadır.

Yatırımı Doğru Yönlendirmek Çok Önemli!

Yatırım için kullanılacak tutarın tamamının aynı yatırım aracına yatırılması mantıklı değildir. Tutarın büyüklüğüne de bağlı olarak yatırım miktarı parçalara ayrılmalı ve farklı yatırımlarda kullanılmalıdır. Bunun en önemli sebebi bir yatırım aracının zarar etmesi durumunda diğerinden edilen karın zararı karşılamasıdır.

Buna örnek olarak borsa verilebilir. Hisse senedi almak isteyen bir kişi tüm yatırımını bir hisseye bağlamamalıdır. Bunun sebebi hissenin herhangi bir kaybı durumunda ciddi zarar edilmesidir. Bunun yerine birden fazla hisse belirlenerek yatırım bu hisseler arasında paylaştırılmalıdır.

Bu durumda zarar eden ya da tamamen değer kaybeden hisselerin kayıpları birikimin tamamını değil sadece bir kısmını yok etmiş olacaktır. Daha sonraki dönemlerde yeniden kar ederek zararı karşılamak mümkün olur.

Yatırımcılara Ek Tavsiye

Yatırımcıların dikkat etmesi gereken önemli noktalardan biri de yatırımın vadesidir. Kısa vadede ihtiyaç duyulacak birikimlerin borsa ya da gayrimenkul gibi yatırımlarda kullanılmaması gerekir. Bu durum özellikle borsa gibi yatırımlarda paraya ihtiyaç duyulduğu anda satılması mecburiyetinden zarar edilmesine sebep olur.

Özellikle borsa gibi yatırımlara girişmeyi düşünen yatırımcıların en az 1 yıl zaman tanımaları gerekmektedir. Bu durum düşünülerek yıllık %20 oranının üzerinde kar beklenen hisselere yatırım yapılmalı ve bu orana ulaşana kadar beklenmelidir.