• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Yeminli Mali Müşavir Nasıl Olunur? Yeminli Mali Müşavir Maaşları Ne Kadar?

Yeminli Mali Müşavir Nasıl Olunur? Yeminli Mali Müşavir Maaşları Ne Kadar?

Yeminli Mali Müşavir Nasıl Olunur? Yeminli Mali Müşavir Maaşları Ne Kadar?

Yeminli mali müşavirlik, en başta üniversiteye hazırlanan öğrencilerin ilgisini çeken ve çok merak ettikleri bir meslek olmuştur. Birçok kişinin olmak istediği ve ilgi beslediği bir meslektir olmaktadır. Peki, Yeminli mali müşavir nasıl olunur? Yeminli mali müşavir ne iş yapar? Yeminli mali müşavir maaşları ne kadardır? İşte yeminli mali müşavir ile ilgili bilmeniz gerekenler

Yeminli Mali Müşavir Nedir?

Yeminli mali müşavirler, şirket ve kurumların muhasebesini kurup geliştiren kişidir. Maddi şartların doğru yürüme işelmini sağlayan ve çeşitli denetimler yapan bir meslektir. Yeminli mali müşavir, görev aldığı işletmenin mali değer taşıyan tüm evrak, belgeleri inceler ve düzenler. Muhasebe defteri tutmak haricinde, mali müşavirin yaptığı tüm görevleri, yeminli mali müşavirler yapabilirler. Yeminli mali müşavirin bir mali müşavirden farkı ise tasdik yetkisinin bulunmasıdır. Yeminli mali müşavirler, bir kuruluşun mali kayıtlarını denetleyip devlet adına tasdikleme yetkisine de sahiptir.

 
Yeminli Mali Müşavir Ne İş Yapar?

Yeminli mali müşavir, işletmenin tüm mali kayıt ve muhasebe işlerinin düzenli bir şekilde yürümesini sağlar. Burada müşterisini ticari işlemlerde bilgilendirmekle görevlidir. Çalıştığı kurum veya şirketin mali detaylarını inceler ve yapılan incelemelerle risk analiz raporlarını hazırlar. İşletmenin Tüm finansal rapor, gerekli evrakları hazırlar ve düzenli bir şekilde muhafaza edilmesini sağlar. Bunun haricinde yeminli mali müşavirler çalıştıkları işletmeye mali konularda danışmanlık da yaparlar. İşletmenin yatırım, tasarruf ve kararlarına ilişkin görüş belirtmekle de görevlendirilirler. Peki, yeminli mali müşavir nasıl olunur?


Yeminli Mali Müşavir Nasıl Olunur?

Yeminli mali müşavir olmak için, üniversitede gerekli bölümlerden mezun olmak gerekir. En az 4 yıllık bir lisans diploması olması şarttır. Bu bölümler; Siyaset Bilimi, Kamu Yönetimi, İşletme, İktisat, Muhasebe, Maliye, Bankacılık ve Hukuk bölümleri olabilir. Yeminli mali müşavir olmak isteyen kişi, ilk öncelik 3 sene bir muhasebe stajı yapması gerekir. Sonrasında en az 10 sene  boyunca muhasebe stajı yapması gerekir. En önemlisi tüm bu aşamalardan sonra yeminli mali müşavir olma sınavlarına girmeli ve muhakkak başarılı olmalıdır. Bu sınavdan başarılı olması durumunda Yeminli mali müşavir ruhsatını almaya hak kazanır. Bu ruhsat artık Yeminli mali müşavir olarak çalışabilirler.


Yeminli Mali Müşavir Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

Yeminli mali müşavir olmanın birinci şartı, öncelikle ilgili bölümlerden dört yıllık bir lisans diploması sahibi olmaktır. Yukarıda da belirttiğimiz bölümlerden mezun olmanız halinde Yeminli mali müşavir olma yolunda ilk adımı atmışsınızdır. Ayrıca daya detaylı olarak Yeminli mali müşavir olma şartları 3568 sayılı kanunda da belirtilmiştir. Bu kanuna göre bazı şartlar vardır:

-T.C. Vatandaşı olmanız

-En az 10 yıl boyunca mali müşavir olarak çalışmanız

-Memuriyetten ihraç edilmemiş ve ihraç edilecek bir suç işlememiş olmak

-Medeni haklarını kullanabilecek yeterliliğe sahip olmak

-Kamu haklarından yoksun olmama


Yeminli Mali Müşavir Maaşları Ne Kadardır?

Yeminli mali müşavir maaşları, sektörde edinilen deneyime göre ve sizin müşteri portföyünüze göre değişkenlik gösterir. 2021 yılında ortalama bir Yeminli mali müşavir maaşı 6500 ile 7000 TL arasında değişir. Bu maaş 10000 TL’nin üzerine çıkabileceği gibi farklı gelirler ile birlikte artış gösterebilmektedir.

2021 yılında En düşük mali müşavir maaşı 6.500 TL dir.

Yeminli Mali Müşavir İş İmkanları Nelerdir?

Yeminli mali müşavirlerin çok fazla  alanda iş imkânı bulunmaktadır. Kendilerine ofis açabilecekleri gibi; fon yönetimi kuruluşları, bankalar, özel şirketler, sigorta şirketli, kamu kuruluşu ve daha birçok alanda iş imkanına sahiptirler. Burada önemli olan husus kişinin ilgi alanı, yeterliliği ve yetenekleridir.