• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Yield Farming Nedir Nasıl Yapılır?

Yield Farming Nedir Nasıl Yapılır?

Yield Farming Nedir Nasıl Yapılır?

Merkeziyetsiz finans bir diğer adıyla DeFi uygulamalarından biri olan Yield Farming son dönemlerde DeFi uygulamalarının yükselişi ile popüler olmaya başlamıştır. Yield farming kripto para madenciliğinden farklı bir uygulamadır ve temelde dijital para cinsinden varlığı olan kişilerin bu varlıklarını başka kişilere borç olarak vermeleri durumudur.

Yield Farming Nedir?

Kripto para, dijital para sektöründe varlıkların arasındaki akışı sağlamak ve piyasada likidite oluşturmak için son derece etkili olan Yield Farming 2020 yılında pek çok anlamda popüler hale gelmiş DeFi uygulamalarının içinde en popüler olanıdır.

DeFi uygulamaları 2020 yılında rekor seviyeler olan 6,3 milyar dolar seviyelerini geride bırakmayı başarmıştır. Bu duruma bakılarak kripto paraların ve farklı seçeneklerinin her geçen yıl daha çok önem kazanacağı ve geleceğin finansına yön vereceğini düşünmek çok zor değildir.

Yield farming ile gelir elde etmek isteyenler paralarını belirli bir süre faiz sistemine yatırmış gibi olurlar. Günümüzdeki finansal sistem ile anlatmak gerekirse en mantıklı anlatım vadeli hesaplara yatırılan paraların belirli bir süre bozulmaması durumunda elde edilen faiz geliri olabilir.

Yield Farming Nasıl Çalışır?

Yield Farming çalışma sistemi kripto paralardan gelir elde etmek için kullanılan ve alışılmış yöntemlerden farklıdır. Bugüne kadar kripto paralar ile borç verme işlemi ya da borç ödenmesi mümkün olsa da bu yöntem kullanılarak gelir elde etmek mümkün değildi. Yield farming sayesinde kripto parası olan kişiler sadece bir aracı kurum ile muhatap olarak paralarını belirli bir süre içinde arttırabilirler.

Sistem günümüz bankalarının belirli bir miktar paranın vadeli ya da mevduat hesaplarında belirli bir süre tutulması sonucunda faiz uygulamasıyla paranın üzerine gelir eklenmektedir. Yield farmingde de durum benzerdir.

Yield farming yapmak için kripto para varlığının aracı siteye devredilmesi gerekir. Bu işlemden önce kişinin ne kadar süre parasını bekletmesi gerektiği belirtilmektedir. Bu süreden önce para çekilemez, çekilmesi durumunda faiz talebinde bulunulamaz.

Yield farming’de çok önemli bir avantaj bulunmaktadır. Kripto paranın aracı kuruma bırakılmasından sonra paralar direkt olarak kullanılamaz ancak bu paraların değerinde token verilir. Kişi tokenleri kullanarak parası faiz uygulaması altındayken bile farklı yönlere yatırım yapabilir. Bu avantajı sayesinde yatırımcılar için bulunmaz fırsat olarak nitelendirilmektedir.

Yield Farming Avantajları

Günümüz piyasalarında ve yıllardır gelen bankacılık sisteminde yatırım yapan kişiler eğer paralarını mevduat hesabına yatırım yapmak amacıyla kullandıysa bu paranın yatırım sırasında kullanılması mümkün değildir. Paranın vadesi dolana kadar bu şekilde beklemesi yeni çıkan yatırım fırsatlarının kaçırılmasına sebep olur. Buna ek olarak da düşük faiz oranları sebebiyle son derece avantajsız kazançlar elde edilir.

Yield farming ile kripto para kilitlenmiş ve kullanılamaz durumdayken bile yatırım yapmak mümkündür. Bu gibi avantajları sayesinde DeFi uygulamaları son dönemde patlama yaşamıştır. Bu şekilde merkeziyetsiz finans uygulamaları piyasadaki yatırımcılara daha yüksek gelirler için serbest bir ortam sağladığı için pek çok kişi tarafından tercih edilmeye başlamıştır.

Yield Farming Farkları

Yield farming benzeri uygulamalardan belirli noktalarda ayrılır. Staking yöntemi yield farming ile büyük oranda benzetilse de aslında ikisi arasında belirgin bir ayrım vardır. Staking yönteminde kişilerin gelir kazanması cüzdanlarındaki kripto parayı belirli süre tutma sözü vermelerine bağlıdır. Bu şekilde kripto para yalnızca ağa kilitlenmiş olur.

Yield farming için ise kripto parayı DeFi havuzuna yatırmak gerekmektedir. Burada yatırım yapılan bütçeye göre firmalar kripto paraları kullanmaktadırlar. Bu şekilde kendi yatırımlarını belirleyen firmalar ayrı gelir elde etmektedirler.

DeFi Uygulamaları İçin Platform Seçimi

DeFi uygulamaları ve tabi ki Yield farming için kullanılabilecek pek çok farklı platform mevcut. Bu platformlar kripto paraların alım ve satım işlemlerini de yaparken aynı zamanda bu şekilde kullanıcılara merkeziyetsiz finans imkanı sağlamaktadır.

Merkeziyetsiz finans sisteminde yönetici olmadığı için birbirini tanımayan kişilerin birbirlerine güvenmelerini sağlamak için kaldıraç sistemi kullanılmaktadır. Bu sisteme göre kişinin borçlanmak istediği miktardan daha yüksek miktarı yatırmış olması gerekir.

Her geçen gün daha popüler olan DeFi uygulamaları için pek çok platform hizmet verse de sürekli yenileri eklenmektedir. Yeni platformlar ekstra avantajlar ve oranlarla yatırımcıları çekmeyi hedeflemektedirler.