• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

YouTuber Nasıl Olunur? YouTuberların Aylık Kazancı Ne Kadar?

YouTuber Nasıl Olunur? YouTuberların Aylık Kazancı Ne Kadar?

YouTuber Nasıl Olunur? YouTuberların Aylık Kazancı Ne Kadar?

İnternet üzerinden para kazanma yolları arasında özellikte z kuşağının en fazla ilgi gösterdiği yöntemlerden biri olan YouTube kanalları, doğru adımlar atılması halinde yüksek kazançlar elde edilmesine imkân tanıyor. YouTuber nasıl olunur? Sorusu, internetten para kazanmak isteyenler tarafından en sık sorulan sorulardan biridir. Özellikle ünlü YouTuberların aylık kazançlarının bir profesörden dahi yüksek olması, birçok gencin iştahını kabartıyor.

YouTuber Nedir?

YouTuber; dünyanın en büyük video paylaşım ağı olan YouTube üzerinde kendine ait kanalı bulunan ve bu kanalda paylaştığı videolarla belirli bir popülerliğe ulaşmış kişilerdir. Temel amaçları YouTube kanalı üzerinden para kazanmak olan YouTuberlar, kendi konseptlerini bu kanallar üzerinden yansıtarak medyatik olma şansını da elde ediyorlar. Öyle ki kimi YouTuberlar, çoktan kendi filmlerini çekmiş durumdalar.

Türkiye de Youtuber olarak tanınmış ünlüler bir hayli fazladır.

YouTuber Nasıl Olunur?

YouTuber olmak için ilk yapılması gereken, bir YouTube kanalına sahip olmaktır. Ancak bu tek başına yeterli olmayıp, gerçek manada bir YouTuber olabilmek için bazı özellikleri de taşımak gerekir. Bu özellikleri taşımadan YouTube üzerinde popüler olmak, fazla mümkün değildir. Bunu maddeler halinde sıralayacak olursak;

Youtuber olmak için gerekli kabiliyetlere sahip olmalısınız
 • Kendine has videolar çekebilme kabiliyetine sahip olmalıdır.
 • Analitik düşünce yapısına sahip olarak, video konseptlerinde insanları etkileyebilecek içeriklere yer vermelidir.
 • Çekmiş olduğu kaliteli ve özgün videolar ile yüz binlerce kişiye hitap edecek kapasiteye ulaşmak gerekir.
 • Çekilen videoların kalitesi ve içeriği ile yüksek izlenme sayılarına sahip olmaları, YouTube kanalı sahibinin YouTuber olmasını sağlamaktadır.

YouTuber olabilmek için şunlara dikkat edilmelidir;

 • Açacağınız kanal isminin kısa ve insanlar tarafından ilgi görecek tarzda olması önemlidir. Böylece akılda kalıcı bir kanal ismi ile açtığınız kanal kısa sürede popüler hale gelebilir.
 • YouTube kanalınızda mutlaka insanların ilgisini çekebilecek sıra dışı videolara yer vermeniz gerekir. Bu videoların insanları eğlendirici yönünün olması önemlidir.
 • Yayınlanacak videoların içerik bakımından özgün olması ve daha önceden benzer tarzda videoların hiç veya az yayınlanmış olması gerekir.
 • Kanalın sık sık yeni çekilen videolar ile güncellenmiş olması, daha fazla kişiye erişmek için önem arz eder.
 • Çekim ve ses kalitesinin mutlaka yüksek olmasına dikkat edilmelidir.
 • Video içeriklerinde telif hakkı olan unsurlara yer verilmemelidir.
 • Etkili soru sorma ve konuşabilme kabiliyeti de bir YouTuber da olması gereken özellikler arasındadır.
 • YouTube kanalının ve videoların çeşitli sosyal platformlarda reklamının iyi bir şekilde yapılarak, daha fazla abone sayısına ulaşılması YouTuber olma yolunda büyük önem taşımaktadır.

YouTuberların Aylık Kazancı Ne Kadar?

YouTuber olmak isteyen kişilerin asıl merak ettikleri konulardan biri de YouTuberların aylık kazancı olmaktadır. Çünkü birçok insan YouTuber olan kişilerin aylık kazançlarını duyarak, bu işe merak salmaktadır. YouTuberlar aylık ne kadar kazanıyor? Sorusuna verilebilecek net bir cevap olmasa da yüksek takipçi sayısına sahip tanınmış YouTuberların aylık 50.000 TL üzerinde kazanç sağladıkları bilinmektedir. Ortalama bir YouTuber ise YouTube üzerinden aylık 8 ile 15 bin TL arasında kazanç elde etmektedir.

Youtuber olarak Youtube kanalızından güzel kazançlar elde edebilirsiniz.

YouTube Kanalından Nasıl Para Kazanılır?

Kanaldan çeşitli yöntemlerle para kazanmak mümkündür. YouTube kanalından para kazanmanızı sağlayacak yöntemler şunlardır;

Google Adsense Reklamları

Google reklam ağı olan Adsense reklamları, kanal sahipleri için önemli kazanç kaynaklarının başında gelir. İnsanların videolarınızı izlerken gördükleri veya tıkladıkları reklam süre ve sayısına göre ödeme yapıldığı için, videolarınızın izlenme süresi daha çok reklam izleme ve tıklamasına neden olacaktır.

Özel Reklamlar

Özel reklamlar alarak, takipçi sayınızın fazla olması halinde kazanç elde edebilirsiniz. Yüksek abone sayısına ve izlenme süresine sahip olan kanallar, markalardan özel reklamlar alabilme şansına sahiptirler. Kanalınızın bu potansiyeli bulunuyorsa, reklam vermek isteyen kişi sayısı oldukça fazla olabilir.

İnternet Sitelerine Ziyaretçi Gönderimi

Videoların altına internet sitelerinin linklerini koyarak, web sitelerine ziyaretçi gönderip gönderdiğiniz ziyaretçi sayısına göre kazanç sağlayabilirsiniz. Bu yöntem doğrudan reklamlar gibi aşırı kazanç sağlamasa bile, reklamlarla birlikte ek bir getiri olarak düşünülebilir.

Ürün ve Hizmet Satışı Yapmak

Ürün veya hizmet satışı yaparak kâr payı alabilir veya doğrudan kendi ürün ve hizmetlerinizin satışını yapabilirsiniz. Doğru bir strateji belirlendiğinde, hizmet ve ürün satışı kanalınız üzerinden tatmin edici bir getiri sağlayabilir.